Buď pozdravený a vítaný každý, kto s dobrým úmyslom prichádzaš.

 

     Narodila som sa v mesiaci máj – jún 2009. Môj krst musel byť z dôvodu nepriazne počasia preložený z 27.júna na 4.júla 2009. Moje stanovisko je na vrchu Žalostiná na kóte 622  (niektoré pramene uvádzajú 625 ) metrov nad morom. Meriam čosi okolo 6 metrov a moja vyhliadková plošina je umiestnená 4 metre nad zemou. Z nej môžete za pekného počasia vidieť veľa zaujímavého. Predovšetkým moju rodnú milovanú obec Chvojnicu od Havrana až po Vývoz. Ako na dlani ,,mjesto“ –teda susednú obec Vrbovce. Kopce, ktoré Vrbovce obopínajú majú poetické názvy - podľa riekanky: Žalostiná-stryná, Pecková-ujčiná , Ostrý Vrch – strýček a Vesný – ujčíček. Aj moje meno, podľa povesti, je odvodené od toho, že raz mati dcérku na studničku po vodu poslala. Lenže švárne dievča sa pri studničke s  milým zahovorilo. Keď  dlho nechodilo, mati dcérku prekliala slovami ,,bodaj by si tam skamenela“. Len čo to vyriekla, kliatba sa splnila a zo spanilej devy chladný kameň zostal. Mati sa vybrala dcérku hľadať, chodila po vrchu, vlasy si trhala a žalostne nariekala: Ach já žalostná prežalostná, čo som to porobila. Jej plač a stonanie sa dodnes, najmä v zime  stále ozýva a kvíli...(či to vietor zavíja, posúďte sami...)

Ďalej môžete zazrieť vežu zrúcaniny hradu Branč ( za Peckovou), ak však podídete bližšie k druhému vrcholu Žalostinej ( 618), môžete ho vidieť celý. V diaľke na východnom horizonte uvidíte Bradlo s mohylou M.R. Štefánika, hrad Tematín, Veľkú Javorinu, pohorie Považský Inovec, Moravsko – sliezske Beskydy. Susednú Moravu –Blatnicu so svätým Antonínom, Veselí nad Moravou, Strážnicu, Rohatec, Hodonín. V diaľke Buchlovský hrad, Uherský Ostroh s jazerami, Uherské Hradište a veľa ďalších dedín. Pri ďaľšom pohľade môžete zazrieť chladiace veže elektrárne Dukovany,  Pálavu s jazerami, veže veterných elektrární v Rakúsku, ba i predhorie Álp. Za Havranom kopce Malých Karpát, Rohožník, Senicu...a určite ešte veľa ,veľa nemenej zaujímavého.

 

No a ešte by som Vás o niečo poprosila: Keďže mi dali moji tvorcovia práve takúto podobu - nevylepšujte ju prosím žiadnymi nápismi a maľbami, neskúšajte na mne ostrosť svojho nožíka, radšej si ukrojte chlebíka a slaninky z batôžka, čo ste si priniesli. A už v žiadnom prípade mňa, ani seba nezohrievajte ohníkom. Neznečisťujte moje okolie, netrhajte kvety, neničte vzácny chrám prírody, ktorá sa sem znovu vracia v svojej jedinečnej a neopakovateľnej podobe po nie práve najšťastnejšom a najšetrnejšom gazdovaní rokov minulých.

 

 

 

Obecné zastupiteľstvo v Chvojnici Vám  prajeme veľa krásnych zážitkov!